چشمه طبیعی آبگرم محلات

چشمه طبیعی آبگرم محلات

دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 42 کیلو بایت
تعداد صفحات 36
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

چشمه طبیعی آبگرم محلات محور گردشگری در استان مركزی

در میان دیدنی های استان مركزی چشمه آبگرم محلات از شهرتی دیرینه برخوردار است و سالانه گردشگران زیادی را به ویژه در ایام تعطیل و نوروز باستانی رهسپار این شهر می كند.

به گزارش خبرنگار مهر در اراك، چشمه آبگرم جوشان محلات با خاصیت درمانی و تفریحی محور اصلی گردشگری در این شهرستان و استان است كه می‌تواند حلقه اتصال چرخه گردشگری، جاذبه های طبیعی و تاریخی و مذهبی این شهرستان باشد.

با توجه به سابقه طولانی این چشمه در میان مردم و علاقمندان، در كتابهای تاریخی به خواص درمانی این چشمه اشاره شده است. این چشمه در فاصله 15 كیلومتری شمال شرق محلات در كنار ارتفاعات بلند منطقه قرار دارد و مسافران زیادی به امید بهبودی و رفع بیماری به این چشمه روی می آورند.

تركیبات آب این چشمه شامل سولفات كلسیك و از دسته آبهای هیپرترمال است و در درمان بیماری های نقرس و بیماری های كبدی، صفراوی، كلیوی و دستگاه گوارش موثر است.

به طور كلی چشمه های آب گرم به دو نوع تقسیم می شوند. چشمه‌هایی كه منشأ ایجاد آنها حوادث طبیعی است و چشمه هایی كه از بخار خمیره سنگ های سوزان درون پوسته زمین به وجود آمده اند كه تحقیقات نشان می دهد چشمه آبگرم محلات از نوع دوم است و در نوع خود در كشور بی نظیر است و توانسته گردشگرانی خارجی را به ویژه از میان كشورهای حاشیه خلیج فارس، به سمت خود جلب كند. این جاذبه طبیعی دارای قابلیت فراوانی برای سرمایه گذاری و ایجاد تسهیلات بهتر برای حضور گردشگران داخلی و خارجی است.

طرح های در دست ساخت مجتمع آبگرم محلات شامل، احداث تله كابین، چشمه و پارك سرچشمه، احداث راهرو برای استفاده بهتر از این آب در فصل سرما، غارها و نواحی ییلاقی است كه در صورت تحقق می‌تواند قطب توانمندی در زمینه گردشگری در استان سامان یابد.

خواص درمانی كم نظیر

آب گرم محلات در خاورمیانه منحصر به فرد بوده و از نظر تركیبات گوگرد فسفر، سیلیس و گاز درمانی «رادون» با فیزیك بدن انسان تناسب كامل دارد احداث تله كابین بین مجتمع آب گرم و سد 15 خرداد ایجاد كلینیك آب درمانی به كارگیری فیزیوتراپی و وسایل ماساژ برای بیماران عضلانی در این مجتمع 12 هكتاری موجب افزایش گردشگران منطقه می‌شود.

در فاصله 15 كیلومتری شمال شرق محلات، چشمه های آب گرم در میان ارتفاعات منطقه جوشان است كه خواص درمانی كم نظیری دارد.

این چشمه از نوع آبهای گرم عمقی و حاصل بخار شدن خمیره سنگهای سوزان درون پوسته زمین است و حرارت آن 48 درجه سانتیگراد می باشد. هدایت الكتریكی آب این چشمه دو هزار و 100 است كه نشاندهنده وجود املاح معدنی گوناگون از جمله كلر، فلور، سیلیس، منیزیم، پتاسیم و سدیم در آنها است. آب این چشمه از تركیب آبهای سولفاته و كلسیك و از دسته آبهای هیپورترمال است و در درمان بیماریهای كبدی، صفراوی، كلیوی و دستگاه گوارش و بویژه بیماریهای رماتیسمی استخوانی و پوستی بسیار موثر است.

یكی دیگر از مواهب طبیعی موجود در تركیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون Radon است كه موجب درمان انواع بیماریهای ریوی می شود. طبق نظر كارشناسان سازمان انرژی اتمی كشور گاز رادون فقط در این محل درصد قابل توجهی دارد.

مدیر سازمان ایرانگردی و جهانگردی استان مركزی گفت: رنگ مایل به قرمز و مزه آب چشمه های آب گرم محلات نشان می دهد كه این آب به دلیل دارا بودن تركیبات آهن و گوگرد، دارای خاصیت درمانی است. سید محمد حسینی افزود: مجتمع چشمه آب گرم محلات كه در سال 1350 ساخته شده، دارای دو مجموعه زنانه و مردانه و امكانات مجزا و یك هتل سه طبقه به مساحت سه هزار متر و 27 ویلای مجزا است. وی افزود: احداث تله كابین بین مجتمع و سده 15 خرداد از جمله طرحهایی است كه با هدف جذب بیشتر گردشگر در آینده نزدیك به مرحله اجرا در می آید.

یزدانی مدیر مجتمع آب درمانی محلات نیز گفت: بنا بر اظهار كارشناسان ایرانگردی و جهانگردی، آب گرم محلات در خاورمیانه منحصر به فرد بوده و از نظر تركیبات گوگرد، فسفر، سیلیس و گاز درمانی رادون با فیزیك بدن انسان تناسب كامل دارد. وی افزود: احداث كلینیك آب درمانی با حضور پزشك و فیزیوتراپ و وسایل ماساژ از جمله طرحهای در دست اقدام این مجتمع برای درمان دردهای عضلانی

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.